

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Diodes - General Purpose, Power, Switching |
| Forward Current | 140 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Element Configuration | Quad |
| Reverse Voltage | 70 V |
| Reverse Current | 100 µA |
| Recovery Time | 6 ns |
Stock: 7633
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.20775 | $2.07750 |
| 50 | $0.16431 | $8.21550 |
| 100 | $0.12995 | $12.99500 |
| 500 | $0.08977 | $44.88500 |
| 1000 | $0.07694 | $76.94000 |
| 3000 | $0.06506 | $195.18000 |
| 5000 | $0.05526 | $276.30000 |
| 10000 | $0.04693 | $469.30000 |
